Drodzy Państwo, przełom lata i jesieni jest dla nas w tym roku wyjątkowo łaskawy – w sportowej rywalizacji z sąsiadami zza Odry nasze męskie drużyny odniosły zwycięstwa w siatkówce, koszykówce oraz piłce ręcznej. Co więcej, w ostatnią sobotę stało się coś, co teoretycznie nie miało prawa się wydarzyć – w eliminacjach Mistrzostw Europy 2016 futbolowy Dawid, czyli jedenastka trenera Nawałki (sklasyfikowana w rankingu FIFA na 70 pozycji) pokonała Goliata – triumfatora tegorocznego Mundialu. Biblijny Dawid powalił przeciwnika jednym kamieniem wystrzelonym z procy, a nasi gracze nie poprzestali (co tym bardziej cieszy) na pojedynczym celnym strzale na bramkę niemieckiego Wunderteamu.
O ile nasi sportowcy co rusz pozytywnie nas zaskakują, to pięknej, niemalże letniej aury (jak dziś, w drugi październikowy weekend), zatrzymać na długo się nie da. Lada dzień rozpoczniemy zmagania w innej dyscyplinie sportu, amatorsko uprawianej przez miliony rodaków. Tym razem przeciwnikiem nie będzie jednak siła mięśni czy dopracowana do ostatniego szczegółu taktyka rywala. Niechybnie nadchodzi czas kataru, obolałego gardła, częstszych przypadków zapalenia ucha i powtarzającej się niedyspozycji z powodu zapalenia zatok przynosowych.
O tym, że pole pracy stomatologów w niemałym stopniu – nomen omen – zazębia się z domeną lekarzy laryngologów, nikogo z czytających specjalnie przekonywać nie trzeba. Wystarczy wspomnieć, że nieleczona próchnica zębów odpowiada między innymi za część przypadków zapalenia zatok przynosowych oraz ropni i ropowic szyi.
Stąd temat – jak najbardziej na czasie – najnowszego wydania dwumiesięcznika „e-Dentico”, którym jest laryngologia w kontekście stomatologii. Opracowanie zagadnienia wiodącego powierzyliśmy zespołowi fachowcom z Pierwszej Katedry Otolaryngologii Uniwersytetu Łódzkiego z Panią Profesor Magdaleną Józefowicz-Korczyńską oraz Panią Profesor Wiolettą Pietruszewską na czele.
Pożytecznej lektury,
Tomasz Maria Kercz