Zwracająca uwagę swym rozmiarem, dostojna budowla na placu Nikole Pašića to siedziba Narodnej Skupštiny, czyli parlementu Serbii. Ze względu na architekturę odwołującą się do stylów historycznych (wysoka neobarokowa kopuła), obiekt sprawia wrażenie starszego, ale powstał w wieku XX – pierwsza sesja paralementu Królestwa Jugosławii odbyła się na tym miejscu w 1936 roku.
Placówką muzealną, która może zainteresować gości z zagranicy jest Muzeum Nikoli Tesli (ul. Krunska 51). Tesla (1856–1943), Serb urodzony na terenie Chorwacji, który większość życia spędził w USA, należy do grona największych wynalazców w historii świata. Wśród około 300 patentów zawdzięczamy mu takie urządzenia, jak silnik elektryczny, bateria słoneczna, transformator rezonansowy, dynamo rowerowe. Także jemu ostatecznie, po głośnym procesie przed amerykańskim sądem, przypisano wynalazek radia. Koncepcje Tesli tak dalece wyprzedzały epokę, w której żył, że przez ostatnie lata pozostawał pod obserwacją agentów FBI. W muzeum (wstęp 300 dinarów, czyli około 11 zł) można oglądać pamiątki osobiste po „bałkańskim Vincim”, książki, fotografie, dokumenty, plany i modele jego wynalazków, a także urnę z prochami naukowca. Prezentacje wynalazków Tesli dostępne są tylko dla grup po uprzedniej rezerwacji.
Ciekawostką innego rodzaju są pozostawione w ścisłym centrum Belgradu …ruiny rządowych budowli, które zostały zbombardowane w 1998 roku przez lotnictwo NATO w trakcie wojny w Kosowie. Między innymi w sąsiedztwie ambasady RP, przy reprezentacyjnej ulicy Kneza Miloša, znajduje się częściowo zburzony kompleks jugosłowiańskiego Sztabu Generalnego. Można przypuszczać, że strona serbska czeka na odpowiedni moment, by uzyskać odszkodowanie od Sojuszu Północnoatlantyckiego za straty poniesione przed dwiema dekadami.
Na południe od ścisłego centrum stolicy (w dzielnicy Dedinje), w otoczeniu rozległego parku, znajduje się dawna siedziba carów Jugosławii. Kompleks obejmuje m.in. wzniesiony w stylu serbsko-bizantyjskim Pałac Królewski (1924–1929) oraz o kilka lat młodszy Biały Pałac, którego lokatorami byli carscy synowie. Co ciekawe, mimo że monarchia została obalona w 1945 roku, pałace są ponownie rezydencją członków rodu Karadżordżeviców, w tym następcy tronu Serbii – księcia Aleksandra II. Z tego względu zwiedzanie obu obiektów podlega pewnym ograniczeniom – dostępne są w środy, soboty i niedziele dla grup liczących od 15 do 50 osób. Bilet wstępu (zwiedzanie pałaców z przewodnikiem trwające około 2 godzin) to koszt 650 dinarów, czyli około 24 zł. W obiektach, poza oryginalnymi wnętrzami, podziwiać można cenne meble, zbiory porcelany oraz kolekcję malarstwa twórców europejskich (w tym prace Rembrandta, Breughla, Canaletta, Poussina).
Pamiątką po rodzinie panującej jest również położona w śródmieściu stolicy (ul. Kneza Sime Markovica 8) rezydencja księżnej Ljubicy z 1831 roku (wstęp 100 dinarów, czyli mniej niż 4 zł). Dobrze zachowane wnętrza tego pałacyku to swego rodzaju przegląd stylów obowiązujących w architekturze europejskiej i sztukach dekoracyjnych XIX wieku (m.in. biedermeier, neobarok, neorokoko, styl orientalny).
Charakterystycznym budynkiem w ścisłym centrum Belgradu jest Palata Albanija – modernistyczny gmach ukończony w 1939 roku. „Pałac” uznawany jest za belgradzki „punkt zero” – od niego mierzone są odległości w całym mieście i kraju. Ten niegdyś najwyższy drapacz chmur na Bałkanach (53 m wysokości, 13 pięter) szczęśliwie przetrwał bombardowania hitlerowskie i alianckie w okresie II wojny światowej. Ciekawostką jest fakt, że podczas kopania głębokich na trzy kondygnacje fundamentów znaleziono kompletny szkielet mamuta. Notabene za względu na brak odpowiednich do tego celu maszyn, kopanie fundamentów pod gmach i wywożenie ziemi z placu budowy powierzono …Kałmukom. Pół tysiąca przedstawicieli tego mongolskiego narodu osiedliło się Serbii, uchodząc z rewolucyjnej Rosji.
Za najbardziej spektakularny obiekt współczesnej architektury należy uznać most na Adi (2008–2012) rozwieszony ponad półwyspem Ada Ciganlija na rzece Sawie. Most, z dwoma pylonami wznoszącymi się na wysokość 200 m, łączy najludniejsze dzielnice-sypialnie stolicy: Novi Beograd oraz Čukaricę. Nie mniej imponujący był koszt budowy przeprawy, mianowicie równowartość
1,8 mld zł.
Warszawa ma swoje – coraz popularniejsze – bulwary wiślane, a Belgrad w pogodne wieczory oddaje się chilloutowi na wspomnianym półwyspie Ada Ciganlija. Miejsce to przyciąga plażowiczów (plaże – niestety, kamieniste), miłośników sportów wodnych i tych, które z wodą nie mają wiele wspólnego (siatkówka, koszykówka, tenis, jazda na rowerze, skoki na bunjee). Tak jest za dnia, z kolei wieczorem i nocą popularna Ada słynie z bodaj najgłośniejszych imprez w znajdujących się tu klubach (kawiarni, pubów i klubów w tej okolicy działa około setki). Zresztą dla niektórych gości z zagranicy to właśnie scena klubowa jest największym atutem Belgradu. Trzeba przyznać, że mimo wszelkich niedostatków i pauperyzacji społeczeństwa (siła nabywcza statystycznego obywatela stolicy jest o 50% niższa niż w Warszawie), Belgrad bawi się i celebruje życie. Można odnieść wrażenie, że w letnie wieczory wszyscy mieszkańcy stolicy opuszczają swoje mieszkania, by czas spędzić w towarzystwie rodziny czy przyjaciół. Młodzi belgradczycy na powitanie pozdrawiają się włoskim ciao!, cafe-restauracje wypełniają się głośnymi rozmowami, szerokim strumieniem leją się wina z regionów środkowej Serbii (np. Prokupac, Rajkovic, Budimir) oraz popularne piwa Lav (Lew) i Jelen (Jeleń), a nad głowami biesiadników unosi się woń grillowanych mięsnych potraw, takich jak pljeskavice czy ćevapčići. Ci, którzy w środku nocy odczuwają głód, mogą udać się do …całodobowych piekarni, w których można kupić świeże wypieki, w tym różne odmiany znanego na niemal całych Bałkanach burka – tłustego placka z ciasta francuskiego, z nadzieniem np. z kwaśnego twarogu, szpinaku lub mięsa.
Jeśli znajdziemy czas na wyjazd poza stolicę, godną uwagi opcją wydaje się być oddalony o około 90 km Nowy Sad (serb. Novi Sad). O ile nie dysponujemy własnym środkiem transportu, możemy skorzystać z nieźle funkcjonującej komunikacji publicznej – autobusy z głównego dworca przy ulicy Železničkiej odjeżdżają średnio co pół godziny. Drugie według wielkości miasto kraju (280 tys. mieszkańców) znacznie różni się od Belgradu, co ma ścisły związek z jego odmiennymi dziejami. Nowy Sad, stolica okręgu autonomicznego Wojwodina, został bowiem założony pod koniec
XVII wieku przez Austriaków i przez kolejne dwa stulecia pozostawał pod ich panowaniem. Zresztą do dziś można określić go jako typowe środkowoeuropejskie miasto naznaczone klimatem imperium Habsburgów. By oddać prawdę, początek miastu dał Petrovaradin – potężna twierdza na przeciwnym, wysokim brzegu Dunaju, która miała bronić austriackich zdobyczy przed Turkami. Mimo ciężkich bombardowań w czasie Wiosny Ludów (w ruinę obrócono wówczas 70% zabudowy miasta), w Nowym Sadzie zachowało się co najmniej kilkanaście godnych uwagi zabytków, w tym efektowny ratusz, strzelisty kościół NMP (zwany przez miejscowych katedrą) oraz secesyjny gmach synagogi z początku XX wieku. Uroku miastu dodają deptaki w ścisłym centrum, już wiosną wypełnione ogródkami kawiarnianymi (swoiste „zagłębie” rozrywkowo-kulinarne miasta to okolice wspomnianej katolickiej katedrali), a odczuwany tu kreatywny ferment miasto zawdzięcza licznej, niemal stutysięcznej społeczności studenckiej. Warto też przeprawić się na przeciwny brzeg Dunaju – do twierdzy Petrovaradin, która w sensie administracyjnym jest osobnym miastem, z dużo bardziej senną, ale nie mniej urokliwą atmosferą. Nowy Sad oddalony jest około 500 km od Adriatyku, ale jeśli bliskie są nam klimaty stricte wakacyjne, w upalny dzień możemy udać się – podobnie jak setki mieszkańców miasta – na szeroką piaszczystą plażę nad Dunajem (w okolicy mostu Wolności). Najsłynniejszym wydarzeniem odbywającym się w Nowym Sadzie (na terenie twierdzy) jest EXIT – organizowany od 2000 roku festiwal różnych gatunków muzyki (przede wszystkim rocka oraz muzyki tanecznej). Każdego roku impreza przyciąga około 200 tys. gości z całego świata.
Przydatne adresy:
www.lot.com (lot)
www.trivago.pl, www.booking.com (nocleg)
www.tob.rs (rezerwacja wizyty w pałacu królewskim)
www.inyourpocket.com/belgrade (przewodnik turystyczny w języku angielskim)