Krwawienie późne jako powikłanie po ekstrakcji zęba – opis przypadku
dr n. med. Bogusława Manowska, Karolina Stawska, Karolina Majkowska, dr n. med. Bogna Zielińska-Kaźmierska
MISTRZOWIE STOMATOLOGII
PRAKTYKA
PERYSKOP
PO GODZINACH
MISTRZOWIE STOMATOLOGII
PRAKTYKA
PERYSKOP
PO GODZINACH
Streszczenie: W pracy przedstawiono opis przypadku powtórnej resekcji wierzchołków korzeniowych i ponownej sterowanej regeneracji kości przy górnych siekaczach szczęki z wykorzystaniem syntetycznego materiału do GBR.
Słowa kluczowe: sterowana regeneracja kości, biomateriał syntetyczny, resekcja wierzchołka, planowanie leczenia
Abstract: The article presents a case of repeated apicoectomy and Guided Bone Regeneration in the area of upper incisors with the application of a synthetic material for GBR.
Keywords: Guided Bone Regeneration, synthetic biomaterial, apicoectomy, treatment planning
SmileClinic Klinika Stomatologii
Estetycznej i Implantologii w Gdańsku
Kierownik: lek. dent. Krzysztof Chmielewski
Adres korespondencyjny,
mailing address:
lek. dent. Krzysztof Chmielewski
SmileClinic Klinika Stomatologii Estetycznej i Implantologii
ul. Szymanowskiego 2,
80-280 Gdańsk
tel.: (58) 521 93 93
e-mail:
krischmielewski@me.com
Jeden z kilkuset, a wciąż dodawane są kolejne.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do bazy za 14,99 zł miesięcznie.
Zaplanowanie i przeprowadzenie leczenia w przypadkach złożonych wymaga bardzo często stopniowego wykonywania poszczególnych zabiegów oraz rozłożenia ich w czasie, aby możliwe było osiągnięcie planowanych celów. Opisywany w pracy przypadek jest interesujący z dwóch powodów – prezentuje proces rekonstrukcji zniszczonej kości wyrostka zębodołowego szczęki w następstwie nieudanej resekcji wierzchołków korzeniowych oraz przewlekłego procesu zapalnego. Jednocześnie dokumentacja RTG potwierdza proces przebudowy kości wokół defektu, jak i w miejscu augmentacji.
Pacjentka, lat 31, zgłosiła się gabinetu SmileClinic w Gdańsku w związku z przewlekłym stanem zapalnym okolicy okołowierzchołkowej siekaczy szczęki i oczekiwaniami natury estetycznej. W badaniu wewnątrzustnym oraz RTG (zdjęcie panoramiczne i tomografia komputerowa) wykazano następujące ograniczenia i wyzwania:
Oczekiwania pacjentki obejmowały trwałe rozwiązanie problemu z nawracającym stanem zapalnym i powstawaniem ropnia w okolicy okołowierzchołkowej siekaczy górnych, likwidację sinych przebarwień dziąseł w przednim odcinku szczęki oraz poprawę kształtu i koloru zębów przedniego odcinka.
Pacjentce przedstawiono następujące opcje leczenia:
Po analizie i dokładnym przedstawieniu możliwości leczenia pacjentka zdecydowała się na drugie rozwiązanie. Główne argumenty, które przeważyły za wyborem tej opcji to:
Bez względu na wybór zaproponowanego rozwiązania, obie opcje leczenia łączył etap pierwszy polegający na wyeliminowaniu aktywnego stanu zapalnego kości wokół wierzchołków zębów.
Przed rozpoczęciem leczenia w gabinecie SmileClinic, pacjentka była konsultowana przez kilku innych lekarzy. Pacjentce proponowano podobne leczenie docelowe w postaci uzupełnień opartych na implantach, główna różnica polegała jednak na planowaniu etapów leczenia. W najbardziej radykalnym rozwiązaniu zaproponowano usunięcie czterech siekaczy górnych, zastosowanie ruchomego uzupełnienia tymczasowego na 6 miesięcy, a następnie wykonanie regeneracji kości z użyciem bloków kostnych przed wszczepieniem implantów. Poza rozległością powyższych zabiegów główna wątpliwość dotyczyła kontroli estetyki i poziomu dziąseł w następstwie usunięcia zębów i zaopatrzenia w uzupełnienie ruchome osiadające. Pacjentka należy do grupy wysokiego ryzyka estetycznego i jakiekolwiek niepowodzenie w poziomie dziąseł byłoby od razu widoczne w uśmiechu.
Zaakceptowany przez pacjentkę plan leczenia podzielony został na trzy główne etapy obejmujące zabiegi z zakresu chirurgii, a następnie protetyki:
Etap 1. Chirurgia: eliminacja procesu zapalnego i uzyskanie stabilnej kości dla wszczepienia implantów – ponowna resekcja i sterowana regeneracja kości (GBR).
Etap 2. Chirurgia: wszczepienie implantów.
Etap 3. Protetyka: wykonanie mostu lub koron pojedynczych – w zależności od liczby wszczepionych implantów.
W pracy przedstawiono poszczególne fazy pierwszego etapu leczenia obejmującej sterowaną regenerację kości wokół zainfekowanych zębów.
Prezentowany w pracy pierwszy etap leczenia (faza przygotowawcza dla leczenia implantologicznego) pokazuje, że w celu ochrony istniejących tkanek i zminimalizowania urazu warto rozważyć leczenie, którego priorytetem nie będzie skrócenie czasu leczenia, lecz optymalizacja efektu dopasowanego do estetyki i oczekiwań pacjenta.
Ważnym elementem wpływającym na proces gojenia i leczenia jest postępowanie farmakologiczne. Na dobę przed zabiegiem pacjentka zaczęła przyjmować antybiotyk – Clindamycin 600 MIP dwa razy na dobę (uczulenie na penicyliny), którego przyjmowanie kontynuowała przez kolejny tydzień. W trakcie zabiegu przestrzeń po wyłuszczeniu zmian została bardzo dokładnie przepłukana 30 ml roztworu 0,5% Metronidazolu. Materiał syntetyczny Maxresorb® został także zmieszany z roztworem Metronidazolu, co znacznie poprawiło homogenność materiału w trakcie procesu gojenia, dzięki kontroli bakterii beztlenowych [5, 7].
Przedstawiona w pracy dokumentacja jest tylko niewielką częścią dokumentacji z przeprowadzonego leczenia. W miejscu siekaczy bocznych docelowo wprowadzono implanty Ankylos CX A14, które zostały wszczepione natychmiastowo po ekstrakcji zębów. Postępowanie takie możliwe było tylko dzięki wcześniej przeprowadzonej regeneracji kości. W trakcie implantacji natychmiastowej uzyskany został moment obrotowy na poziomie 20–22 Ncm.
Materiał syntetyczny Maxresorb® stanowi godną uwagi alternatywę dla materiałów do sterowanej regeneracji kości pochodzenia zwierzęcego. Jest to kompozycja trójfosforanu wapnia (40%) oraz hydroksyapatytu (60%). Skład taki pozwala w krótkim czasie (od zaledwie 3 do 6 miesięcy) na zastąpienie 40% objętości wprowadzonego biomateriału tkanką kostną pacjenta, ponieważ trójfosoforan wapnia podlega szybkiemu procesowi zastępczej resorpcji. Sześćdziesiąt procent objętości, którą stanowi hydroksyapatyt, odpowiada za długotrwałą stabilizację przestrzenną zregenerowanej struktury. Hydroksyapatyt, początkowo zintegrowany i wbudowany w strukturę kości, na przestrzeni lat będzie podlegał bardzo powolnemu procesowi remodelingu.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do bazy za 14,99 zł miesięcznie
dr n. med. Bogusława Manowska, Karolina Stawska, Karolina Majkowska, dr n. med. Bogna Zielińska-Kaźmierska
lek. dent. Katarzyna Ludwików, dr n. med. Agnieszka Nęcka
prof. dr hab. n. med. Tomasz Gedrange, dr n. med. Monika Machoy, Prof. Dr. Ali Fahs,
dr n. med. Andrzej Bożyk, Dr. Med. Dent. Issam El Naib, Dr. DDS Aladin Sabbagh