Trudno przeczyć faktom – w naszym środowisku dzieje się naprawdę dużo. W Kalendarium imprez stomatologicznych w portalu DENTONET tłoczno niczym na tureckim targu. Każdego dnia w różnych miejscach w kraju przeprowadzane są szkolenia, warsztaty, kursy. Na niezdecydowanych jak spędzić weekend czekają konferencje, akademie, kongresy…
Warto jednak zadać pytanie, skąd taka mnogość i różnorodność oferty edukacyjnej. Czy absolwenci UM-edów po opuszczeniu murów swoich alma mater nie są dość przygotowani, a może wręcz niedouczeni? Czy program nauczania jest nieprawidłowy? Może przestarzały? Czy nauczycielom akademickim brak motywacji lub nie wywiązują się ze swoich obowiązków? A może to ambicje niektórych osób i firm, podszyte chęcią zrobienia biznesu, napędzają rynek szkoleniowy wart w Polsce grube miliony (wystarczy zajrzeć do cenników)?
Jak to w życiu bywa, na taki stan rzeczy wpływ ma wiele czynników. Byłoby idealnie, gdyby studenci byli świetnie przygotowani do zawodu, potrafili pacjenta dokładnie zbadać i zaplanować leczenie. Tutaj pytanie za 100 pkt.: Jaki odsetek absolwentów potrafi prawidłowo odczytywać i interpretować CBCT oraz jest w stanie poprawnie zaplanować leczenie? Niestety, nowoczesna, godna XXI wieku stomatologia na uczelniach z reguły nie jest nadal dostępna. Gdzie więc tę wiedzę i umiejętności zdobyć? Idealnie, jeśli mamy mentora, na co dzień pracujemy z osobą, która stosuje nowatorskie metody i technologie, a my, podpatrując, możemy się od niej uczyć każdego dnia.
A wszystkim innym – i tu wracamy do punktu wyjścia – pozostają szkolenia. Jak wybrać te, które, nie będą kolejną prezentacją „gadających głów”? Jak „oddzielić ziarna od plew”? Za odpowiedź posłużyć nam może ewangeliczne: „Po czynach ich poznacie!”. Uczmy się od tych wykładowców, którzy dowodzą (także „czarno na białym” – w publikowanych artykułach), że na rzeczy się znają. A okazuje się, że może być i bardzo dobrze, i niedrogo. Da się jedno z drugim powiązać, o ile priorytetem nie jest wynik finansowy, a edukacja. Dlatego gorąco zachęcam do rozważenia udziału w 1 Konferencji Mistrzów, która odbędzie się już za chwilę – w drugi weekend października. Szczegóły na konferencjamistrzow.pl.
W 71. wydaniu „e-Dentico” do grona Mistrzów stomatologii dołączamy Pana Profesora Tomasza Gedrange związanego zawodowo z Wrocławiem i Dreznem. W dziale mistrzowskim przeczytają Państwo m.in. na temat metod leczenia wad zgryzu innych niż w tradycyjnej ortodoncji, terapii bólu stawu skroniowo-żuchwowego oraz zaburzeń snu.
Pouczającej lektury,
Tomasz Maria Kercz