Biochemia bruksizmu, czyli jak parafunkcja indukuje ból mięśniowy
dr n. med. Aleksandra Nitecka-Buchta, Mariusz Kowalczyk,
Marzena Kowalczyk, prof. dr hab. n. med. Stefan Baron
MISTRZOWIE STOMATOLOGII
PRAKTYKA
EDUKACJA
PERYSKOP
PO GODZINACH
MISTRZOWIE STOMATOLOGII
PRAKTYKA
EDUKACJA
PERYSKOP
PO GODZINACH
Digital Dentistry Society (DDS) jest organizacją na tyle młodą, na ile cyfryzacja mocno zakorzeniła się w branży stomatologicznej. Tempo rozwoju zarówno stomatologii cyfrowej, jak i samego DDS International jest iście zawrotne. Stowarzyszenie to zarejestrowało już kilkuset członków w 28 ambasadach na terenie całego świata. Misję powołania Ambasady DDS w Polsce oraz polskiego stowarzyszenia o tej samej nazwie powierzono dr Magdalenie Żywickiej M. Sc. Ambasada, wraz ze stowarzyszeniem DDS Poland, została powołana do życia w Warszawie, w dniu 29 czerwca 2018 roku.
W zasadzie trudno dzisiaj znaleźć dziedzinę w stomatologii, która mogłaby się dynamicznie rozwijać bez rozwoju technologii cyfrowej. Zatem digitalizacja w stomatologii nie jest tylko faktem, ale i koniecznością. Rozumiejąc znaczenie nowatorskich zmian, założyciele DDS International postawili sobie za cel standaryzację procesów terapeutycznych, w których wykorzystywane są technologie cyfrowe. To bardzo ważne zadanie nie może się odbyć jednośrodkowo. To misja dla wielu specjalistów różnych dziedzin, z różnych stron świata. Od techników, inżynierów, badaczy, a skończywszy na klinicystach. Koordynacją tych działań, w których aktywny udział biorą przedstawiciele różnych gałęzi przemysłu, zajmuje się właśnie DDS International, które – co warto podkreślić – jest organizacją naukową. Ojcem założycielem oraz pierwszym prezydentem tej organizacji był prof. Giuseppe Luongo. Obecnie pracami stowarzyszenia kieruje dr Henriette Lerner z Baden Baden w Niemczech. Misją stowarzyszenia jest „sprawdzanie, walidacja i platforma edukacyjna dla nauki i technologii w stumatologii”.
Na przełomie I i II kwartału tego roku dr Henriette Lerner, za pośrednictwem dr n. med. Agnieszki Laskus M. Sc. zwróciła się do dr Magdaleny Żywickiej M. Sc., czy nie zechciałaby wziąć na siebie misji stworzenia Ambasady DDS w Polsce oraz, razem z zaproszonymi przez siebie członkami założycielami, powołania do życia Stowarzyszenia DDS Poland. Na zaproszenie dr Magdaleny Żywickiej odpowiedzieli czołowi polscy stomatolodzy i technicy dentystyczni w osobach: Agnieszki Laskus, Joanny Trybuły-Chmielewskiej, prof. Piotra Fudaleja, Tomasza Śmigla, Bartosza Cerkaskiego, Jacka Chmielewskiego, Cezarego Langota, Piotra Nagadowskiego, Sebastiana Walerzaka, Łukasza Lassmanna i Bartosza Troczyńskiego. Listę członków założycieli uzupełniają osoby Jacka Niteckiego – przedstawiciela biznesu medycznego oraz Marcina Kołodziejczyka – zajmującego się marketingiem w branży stomatologicznej.
Jak wspomniano, stowarzyszenie powołano dnia 29 czerwca 2018 roku w Warszawie, uchwalając statut oraz strukturę władz przyszłej organizacji. – Udało nam się w ekspresowym tempie przeprowadzić Walne Zgromadzenie Założycielskie, uchwalić wszelkie najważniejsze dokumenty i z pomocą kancelarii prawnej złożyć do KRS oraz innych organów kontrolnych komplet dokumentów. W dalszym ciągu czekamy na formalne potwierdzenie rejestracji stowarzyszenia, co uniemożliwia nam jeszcze rozpoczęcie działalności operacyjnej. Ja osobiście, wykorzystując funkcję Ambasadora DDS Int., cały czas działam, zapraszając kolejnych lekarzy do wstępowania do naszych szeregów. Jestem niezwykle mile zaskoczona ciepłym i życzliwym odbiorem mojej propozycji. Mam nadzieję, że już wkrótce otrzymamy z właściwych urzędów dokumenty, potwierdzające rejestrację stowarzyszenia i będziemy mogli opublikować na stronie cyfrowastomatologia.pl wszystkie szczegóły dotyczące działalności naszej organizacji – powiedziała naszej redakcji dr Magdalena Żywicka M. Sc.
Każdy członek DDS Poland staje się automatycznie członkiem DDS International, któremu przysługuje obszerny i atrakcyjny katalog korzyści członka tej organizacji. W jego skład wchodzi m.in. wyjazd do jednej z czołowych placówek stosujących pełen zakres wsparcia instrumentarium cyfrowego w każdym aspekcie aktywności klinicznej. Warto podkreślić, że wyżej wymieniony katalog jest dla członków polskiego stowarzyszenia znacznie rozszerzony, m.in. o unikalne projekty (nie tylko badawcze), udział w programach edukacyjnych z zakresu stomatologii cyfrowej (w tym pierwsze w Polsce Curriculum Stomatologii Cyfrowej) oraz możliwość publikacji prac naukowych w polskich i zagranicznych wydawnictwach naukowych.
Najbliższe plany i operacyjna aktywność pozostającego w fazie organizacji stowarzyszenia skupia się na zachęceniu polskich lekarzy i techników do wzięcia udziału w DDS Consesus Conference, które odbędzie się w dniach 16–17 listopada br. w Marrakeszu (Maroko). Będzie to dla nich doskonała okazja do zapoznania się ze światowymi trendami w stomatologii cyfrowej, jak również do skonsolidowania grupy członków, skupionych wokół polskiej Ambasady DDS International.
dr n. med. Aleksandra Nitecka-Buchta, Mariusz Kowalczyk,
Marzena Kowalczyk, prof. dr hab. n. med. Stefan Baron
/edentico-zawsze-przy-tobie/
prof. dr hab. n. med. Tomasz Gedrange, dr n. med. Monika Machoy, lek. dent. Alicja Jakielaszek, lek. dent. Aleksandra Widenka, dr hab. n. med. Agata Czajka-Jakubowska