Ocena technik wyciskowych stosowanych w wykonawstwie protez ruchomych z zaczepami teleskopowymi – przegląd piśmiennictwa
lek. dent. Katarzyna Świder, dr n. med. Tomasz Dąbrowa,
lek. dent. Marcin Jarmołowicz
MISTRZOWIE STOMATOLOGII
PRAKTYKA
EDUKACJA
PERYSKOP
PO GODZINACH
MISTRZOWIE STOMATOLOGII
PRAKTYKA
EDUKACJA
PERYSKOP
PO GODZINACH
Trudno przeczyć faktom – w naszym środowisku dzieje się naprawdę dużo. W Kalendarium imprez stomatologicznych w portalu DENTONET tłoczno niczym na tureckim targu. Każdego dnia w różnych miejscach w kraju przeprowadzane są szkolenia, warsztaty, kursy. Na niezdecydowanych jak spędzić weekend czekają konferencje, akademie, kongresy…
Warto jednak zadać pytanie, skąd taka mnogość i różnorodność oferty edukacyjnej. Czy absolwenci UM-edów po opuszczeniu murów swoich alma mater nie są dość przygotowani, a może wręcz niedouczeni? Czy program nauczania jest nieprawidłowy? Może przestarzały? Czy nauczycielom akademickim brak motywacji lub nie wywiązują się ze swoich obowiązków? A może to ambicje niektórych osób i firm, podszyte chęcią zrobienia biznesu, napędzają rynek szkoleniowy wart w Polsce grube miliony (wystarczy zajrzeć do cenników)?
Jak to w życiu bywa, na taki stan rzeczy wpływ ma wiele czynników. Byłoby idealnie, gdyby studenci byli świetnie przygotowani do zawodu, potrafili pacjenta dokładnie zbadać i zaplanować leczenie. Tutaj pytanie za 100 pkt.: Jaki odsetek absolwentów potrafi prawidłowo odczytywać i interpretować CBCT oraz jest w stanie poprawnie zaplanować leczenie? Niestety, nowoczesna, godna XXI wieku stomatologia na uczelniach z reguły nie jest nadal dostępna. Gdzie więc tę wiedzę i umiejętności zdobyć? Idealnie, jeśli mamy mentora, na co dzień pracujemy z osobą, która stosuje nowatorskie metody i technologie, a my, podpatrując, możemy się od niej uczyć każdego dnia.
A wszystkim innym – i tu wracamy do punktu wyjścia – pozostają szkolenia. Jak wybrać te, które, nie będą kolejną prezentacją „gadających głów”? Jak „oddzielić ziarna od plew”? Za odpowiedź posłużyć nam może ewangeliczne: „Po czynach ich poznacie!”. Uczmy się od tych wykładowców, którzy dowodzą (także „czarno na białym” – w publikowanych artykułach), że na rzeczy się znają. A okazuje się, że może być i bardzo dobrze, i niedrogo. Da się jedno z drugim powiązać, o ile priorytetem nie jest wynik finansowy, a edukacja. Dlatego gorąco zachęcam do rozważenia udziału w 1 Konferencji Mistrzów, która odbędzie się już za chwilę – w drugi weekend października. Szczegóły na konferencjamistrzow.pl.
W 71. wydaniu „e-Dentico” do grona Mistrzów stomatologii dołączamy Pana Profesora Tomasza Gedrange związanego zawodowo z Wrocławiem i Dreznem. W dziale mistrzowskim przeczytają Państwo m.in. na temat metod leczenia wad zgryzu innych niż w tradycyjnej ortodoncji, terapii bólu stawu skroniowo-żuchwowego oraz zaburzeń snu.
Pouczającej lektury,
Tomasz Maria Kercz
lek. dent. Katarzyna Świder, dr n. med. Tomasz Dąbrowa,
lek. dent. Marcin Jarmołowicz
/edentico-zawsze-przy-tobie/
dr n. med. Aleksandra Nitecka-Buchta, Mariusz Kowalczyk,
Marzena Kowalczyk, prof. dr hab. n. med. Stefan Baron
/edentico-zawsze-przy-tobie/
{„id”:”1273285″,”name”:”e-Dentico oferta specjalna”,”hash”:”bbe51e7aca44cd906b6e”,”slug”:”7a8ec616″,”content”:null,”testId”:null}