Leczenie protetyczne pacjentów bezzębnych z zastosowaniem systemu Locator® i protezy overdenture
dr n. med. Grzegorz Chmiel, lek. dent. Natalia Brusiłowicz,
prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Więckiewicz
MISTRZOWIE STOMATOLOGII
PRAKTYKA
EDUKACJA
PERYSKOP
MISTRZOWIE STOMATOLOGII
PRAKTYKA
EDUKACJA
PERYSKOP
Dzień Matki – to jedno z ważniejszych świąt skończyło się prognozami powyborczymi, które dają nam wszystkim wiele do myślenia. Nigdy nie ukrywałem w tym miejscu emocji, które towarzyszą mi przy okazji tego typu wydarzeń. W Strasburgu wojna polsko-polska pewnie nieco rozmyje się w europejskim kotle, ale za kilka miesięcy czeka nas jeszcze ważniejsza batalia…
Żyjemy w czasach, gdy na każdym kroku chwalimy się sukcesami, egzotycznymi wycieczkami, na nasze konta w mediach społecznościowych wstawiamy tylko te zdjęcia, na których wyglądamy najlepiej. I to działa – grunt to dobry marketing: duże szyldy, banery to podstawa sukcesu – nie tylko wyborczego, ale i w biznesie.
Zaglądając do internetu, szczególnie w tzw. social media, widzimy same sukcesy, wyposażenie klinik z górnej półki, dziesiątki, jeśli nie setki certyfikatów potwierdzających zdobyte kwalifikacje. Prawie wszyscy leczą parodontozę, zajmują się ortodoncją, wprowadzają implanty i specjalizują się w stomatologii estetycznej. Można odnieść wrażenie, że to świat idealny… Tylko dlaczego do mojej praktyki niemal każdego dnia trafiają pacjenci, którzy pierwszy raz słyszą o występującej u nich wadzie zgryzu, o chorobie przyzębia, o rozległych zmianach okołowierzchołkowych, którzy dowiadują się o konieczności usunięcia kilku zębów i za każdym razem są rozczarowani dotychczasowym leczeniem?!
W opublikowanym przed trzema miesiącami artykule brytyjskich naukowców (Plessas A. i wsp.: Impact of time pressure on dentists diagnostics performance. J. Dent., 2019, 82: 38–44) niewłaściwa interpretacja testów diagnostycznych przez dentystę stanowi 37% skarg pacjentów. Najsłabsze wyniki uzyskano w przypadku diagnostyki chorób periodontologicznych (aż 67%!). Czy w Polsce wyniki podobnych badań przyniosłyby bardziej krzepiące wyniki? Śmiem w to wątpić… Nie da się tego zrobić prawidłowo bez dokładnego badania pacjenta (wywiad chorobowy, obrazowanie 3D), które jest podstawą dobrej diagnozy i trafnie zaplanowanego leczenia.
W dziale mistrzowskim 74. wydania „e-Dentico” wracamy do Białegostoku – polecam artykuły autorstwa Pani dr hab. Ewy Dolińskiej, dotyczące nie tylko prawidłowego diagnozowania, ale także właściwego leczenia chorób periodontologicznych.
Inspirującej lektury,
Tomasz Maria Kercz
dr n. med. Grzegorz Chmiel, lek. dent. Natalia Brusiłowicz,
prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Więckiewicz
/edentico-zawsze-przy-tobie/
{„id”:”1273285″,”name”:”e-Dentico oferta specjalna”,”hash”:”bbe51e7aca44cd906b6e”,”slug”:”7a8ec616″,”content”:null,”testId”:null}